Miadında veya gecikmiş doğum haftası olan bebeklerde daha sık görülen mekonyum aspirasyon sendromu(MAS)  ciddi bir yenidoğan hastalığıdır. Fetal hayatın ilk döneminden sonra emme reaksiyonu aktifleşmeye başlar. Aslında düzenli olarak amniyon sıvısı gastrointestinal sistemde solucan gibi peristaltik hareketlerle devirdaim yapar. MAS olan bebeklerde bu sistemde ya da bu sistemi destekleyen yapılarda problem vardır.

Nedeni henüz bilinmeyen fetal problemler

Sürfaktan (akciğer yüzey alanının genişlemesini sağlayan 7.aydan sonra üretilir) aktivasyonunun olmaması

Fetal hipoksi

Enfeksiyon

Akciğer problemleri gibi durumlar mekonyumun aspirasyonuna neden olur.

MAS olan bebekler hafiften ağıra değişen problemle karşı karşıya kalabilirler.

Yenidoğan yoğun bakımda yapılacak erken müdahale hayati önem taşır. Böylece yenidoğan riskleri minimalize edilir. Akciğerdeki mekonyum çeşitli yardımcı cihazlar ile temizlenir,hava yolu açılır ve gerekli son müdahaleler ile bebek stabil hale getirilir.

Ciddi olarak etkilenmiş hipoksik (OKSİJENSİZ KALMA DURUMU) bebeklerde ise erken dönem fizyoterapi programına dahil olması ilerde oluşabilecek ciddi riskleri minimalize eder.

Eğer bebeğinizde MAS  durumu varsa ilk altı ay düzenli olarak pediatrik fizyoterapi programından danışmanlık alınması gerekir. Nörogelişimsel olarak plastisitesi ilk 2 yaşta çok yoğun olan  bebek, fizyoterapi programından ciddi fayda sağlar. Böylece;

Beynin fonksiyonel gelişimini destekler.

Tipik gelişim gösteren yaşıtlarıyla olan gelişim farklarını azaltır.

Motor hareket repertuarını zenginleştirir.

Vücut farkındalığı gelişir.

Postural ayarlamalar yaparak kontrolünü geliştirir.

Bilişsel gelişimini destekler.Yaşamın ilk yılında daha aktif olarak sosyalleşmeye ve çevreyi anlamlandırmaya çalışır.

MAS olan bebekleri sadece fiziksel anlamda değil zihinsel gelişiminin, dil becerilerinin takibi konusunda da desteklemeliyiz.